FILIT, the biggest Literature Festival in Romania, starts today 4-8 October

The Iasi International Festival of Literature and Translation (FILIT) is an event at its fifth edition. Between 4-8  October 2017, the event will bring together more than three hundred book professionals from Romania and around the world. Writers, translators, publishers, festival organisers, literary critics, book distributors, cultural managers and journalists will take centre stage in events aimed at both the general public and professionals in the field.
Writers, journalists, translators and publishers have already arrived in Iași and are ready for the first day of the International Literature and Translation Festival Iași (FILIT). Hundreds of events for literature aficionados will take place until Sunday, 8th of October.

FILIT website

Here is the schedule for the festival.

Wednesday, 4th of October 2017

9.00-21.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Lord of the Rings movies (extended versions)
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

12.00-14.00, “Vasile Pogor” Museum
Round table: “The Challenges of Translating from Romanian”
Guests: Anita Natascia Bernacchia, Gabriella Koszta, Steinar Lone, Aleš Mustar, Enrique Nogueras, Christian Santacroce
Moderator: Bruno Mazzoni

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Ana Alfianu
Moderator: Iustina Croitoru
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

13.30-15.00, National College of Iași
Opportunities for the Beginner Translator”
The meeting of the participants in Ars traducendi contest with translators Florica Ciodaru-Courriol and Jean-Louis Courriol

 

14.00-16.00, National College of Iași
“The Alecart Meetings”
Guests: Dan Alexe, Katja Petrowskaja
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

14.00-15.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Ștefan Ivas, Mugur Grosu
Moderator: Cristian Neagoe

 

14.00-15.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Simona Antonescu, Florin Chirculescu, Codrin Liviu Cuțitaru
Moderator: Bogdan Crețu

 

15.00-16.30, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Ioan T. Morar, Tatiana Țîbuleac
Moderator: Serinella Zara

 

16.00-17.00, “Mihail Sadoveanu” Museum
The Opening of the Exhibition: “Tenants of the Towering House in Copou”
Presenters: Lidia Alexe, Sorin Iftimi

 

16.00-17.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Jan Cornelius, Tudor Ganea, Adrian Georgescu
Moderator: Alex Tocilescu

 

16.00-17.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Tara Skurtu, Răzvan Țupa
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

16.00-17.30, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guests: Marian Coman
Moderator: Dan Doboș

 

18.00-20.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
 “FILIT Evenings”
I. The Festival Welcomes its Guests
IIMeet Jonathan Coe
Host: Marius Chivu
Presenter: Cătălin Sava

Thursday, the 5th of October 2017

 

9.00-21.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Harry Potter movies
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

10.30-12.00, Central University Library Iași, “B.P. Hasdeu” Hall
Round table: The Promoting of Literature on International Book Markets” (I)
Professional meeting of editors, translators and cultural managers
Participate: Kamila Buchalska, Daniela Faraill, David Giannoni, Pascal Jourdana, Ludmiła Anna Koza, Ciprian Măceșaru, John O’Brien, Herbert Ohrlinger, Enrique Redel, Anne Sastourné, Jack Snyder, Susan van Oostveen, Olimpia Verger
Moderator: Simona Sora

 

11.00-13.00, “Alexandru Ioan Cuza” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Adina Popescu, Iulian Tănase
Coordinators: Professor, PhD Monica Boțoiu, Professor, PhD Carmen Ciobotaru

 

11.00-13.00, “Vasile Alecsandri” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Jan Cornelius, Codrin Liviu Cuțitaru
Coordinators: Professor Manuela Coțofan, Professor Ruxandra Nechifor

 

11.00-13.00, Computer Science High-School “Grigore Moisil”, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Marian Coman, Michael Haulică
Coordinators: Professor Daniela Zaharia, Professor Ana Maria Ghiban

 

12.00-13.30, “Vasile Alecsandri” National Theatre’s Foyer
Press Conference
Gao Xingjian, winner of the Nobel Prize for Literature
Moderator: Cătălin Sava

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Florin Bican
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

14.00-15.30, FILIT House
Debate: “The Cultural Press in Romania and Europe”
Guests: Raymond Clarinard, Iulia Badea-Gueritée, Pascal Jourdana, Carmen Mușat, Adela Greceanu, Matei Martin
Moderator: Cristina Hermeziu

 

14.00-16.00, The National College of Iași
“The Alecart Meetings”
Guests: Francesc Miralles, Immanuel Mifsud
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

15.00-17.00, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Ioana Bradea, Andrei Crăciun
Moderator: Serinella Zara

 

16.00-17.30, “Dosoftei” House
“The Poetry House”
Guests: Teodora Coman, Vlad Drăgoi
Moderator: Radu Vancu

 

16.00-17.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Senate Hall
Round table: “Translation and Communication”
Guests: Anita Natascia Bernacchia, Jan Willem Bos, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Laure Hinckel, Irina Ivașcu, Radosława Janowska-Lascar, Gabriella Koszta, Steinar Lone, Bruno Mazzoni, Aleš Mustar, Enrique Nogueras, Christian Santacroce, George Volceanov
Moderator: Simona Modreanu

 

16.00-17.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Katja Petrowskaja, Marius Oprea, Lisa Strømme
Moderator: Paul Cernat

 

16.00-17.30, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Dănuț Ungureanu
Moderator: Dan Doboș

 

17.00-19.00, Institut Français Iași
Workshop: “Courrier International”: Translation, the Language of Europe”
Guests: Raymond Clarinard, Iulia Badea Gueritée
A dialogue with high school and university students

 

18.00-19.30, “Dosoftei” House
“The Poetry House”
Guests: Ana Donțu, Claudiu Komartin
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

18.00-19.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Senate Hall
Noël Dutrait: Traduire les deux Prix Nobel Gao Xingjian et Mo Yan”
Conference in French
With the participation of the editor Anne Sastourné (Seuil, Paris)
Presenter: Simona Modreanu

 

18.00-19.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Dora Pavel, Emmanuel Régniez, Adriaan van Dis
Moderator: Bianca Burța-Cernat

 

20.00-22.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Mircea Cărtărescu and Olga Tokarczuk
Host: Robert Șerban
Presenter: Cătălin Sava

 


Friday, the 6th of October 2017

9.00-21.00, Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Game of Thrones movies
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

10.00-11.30, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
Round table: “Promoting Literature on International Book Markets” (II)
Professional meeting of editors, translators and cultural managers
Guests: Kamila Buchalska, Denisa Comănescu, María Sheila Cremaschi, Gheorghe Erizanu, Daniela Faraill, David Giannoni, Pascal Jourdana, Carmen Mușat, Ludmiła Anna Koza, John O’Brien, Ana Nicolau, Herbert Ohrlinger, Enrique Redel, Anne Sastourné, Ulrich Schreiber, Jack Snyder, Susan van Oostveen, Olimpia Verger
Moderator: Simona Sora

 

10.00-11.00, “Mihai Eminescu” National College, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guest: Emmanuel Régniez
Moderator: Cristina Iliescu

 

11.00-13.00, “Garabet Ibrăileanu” National College, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Marius Chivu, Andrei Crăciun
Coordinators: Professor, PhD Cristina Chiprian, Professor Cezar Harațu

 

11.00-13.00, “Emil Racoviță” National College, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Ruxandra Cesereanu, Mircea Pricăjan
Coordinators: Professor Mihaela Vlioncu, Professor Irina Nechifor

 

11.00-13.00, “Miron Costin” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Bianca Burța-Cernat, Paul Cernat
Coordinators: Professor Larisa Târzianu, Professor Geanina Honceriu

 

11.00-13.00, “Mihai Eminescu” National College, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Simona Antonescu, Dora Pavel
Coordinators: Professor, PhD Costina Creiță, Professor Claudia Ciobanu

 

11.00-13.00, “Dimitrie Cantemir” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Bogdan-Alexandru Stănescu, Ioan T. Morar
Coordinators: Professor Iolanda Miron, Professor Traian Fîntînaru

 

11.00-13.00, “Mihail Sadoveanu” National College, Pașcani
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Alexandru Lamba, Dănuț Ungureanu
Coordinators: Professor, PhD Carmen Dimitriu, Professor Anca Berenghia

 

12.00-14.00, “Costache Negruzzi” National College, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Denisa Comănescu, Vlad Zografi
Coordinators: Professor, PhD Mihaela Doboș, Professor Adriana Bozdoro

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Ioana Nicolaie
Moderator: Florin Bican
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

14.00-16.00, Balș House, “Caudella” Auditorium
“The Alecart Meetings”
Guests: Adriaan van Dis, Lisa Strømme
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

14.30-16.00, Iași County School Inspectorate
Meeting between Translators from Romanian and High-School Teachers
Guests: Anita Nastacia Bernacchia, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Bara Hajnal, Laure Hinckel, Joanna Kornaś-Warwas, Bruno Mazzoni, Xavier Montoliu Pauli, Enrique Nogueras, Christian Santacroce.
Coordinators: Professor Sabina Manea, Iași County School Inspectorate, Professor Irina Prodan, Iași County School Inspectorate

 

15.00-17.00, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Kari Frederikke Brænne, Nuruddin Farah
Moderator: Serinella Zara

 

16.00-17.30, “Pod-Pogor” Gallery
Round table: “New Hungarian Books Translated into Romanian”
Guests: Márton Evelin, Bara Hajnal, Marius Tabacu, George Volceanov
Moderator: Ciprian Măceșaru

 

16.00-17.30, “Dosoftei” House
“The Poetry House”
Guests: Dan Coman, Andrei Novac
Moderator: Radu Vancu

 

16.00-17.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Ioana Bradea, Francesc Miralles, Jan Koneffke
Moderator: Paul Cernat

 

16.00-17.30, MERU Cafe
Meeting with Andrei Oișteanu: “Sexuality and Narcotics in the Romanian Culture”
Moderator: Nicu Gavriluță

 

16.00-17.30, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Invitee: Michael Haulică
Moderator: Dan Doboș

 

17.00-18.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
Simona Modreanu in dialogue with Emmanuel Régniez

 

18.00-19.30, “Dosoftei” House
“The Poetry House”
Guests: Robert Șerban, Rita Chirian
Moderator: Răzvan Țupa

 

18.00-19.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: György Dragomán, Andrzej Stasiuk, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderator: Filip Florian

 

19.30-21.00, The Students House of Culture, Iași
The Opening of the 2017-2018 Season: Beethoven’s Complete Concertos and Symphonies
Conductor: Maestro Horia Andreescu
Soloists: Andrei Licareț (piano), Diana Țugui (soprano), Liliana Mattei Ciucă (mezzo-soprano), Tiberius Simu (tenor), Marius Boloș (bass)
An event organized in partnership with the Moldova Philharmonic Iași

 

20.00-22.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Gao Xingjian
Host: Bogdan Ghiu
Presenter: Cătălin Sava

 

22.00-04.00 (the 7th of October), FILIT House
The White Night of Poetry”
Marathon of public readings of the poets invited in festival
Moderators: Radu Vancu, Cezar Paul-Bădescu

Saturday, the 7th of October 2017

 

9.00-21.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Twilight Saga movies
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

10.00-11.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters, Building A, Amfitheater III.12
Steinar Lone in dialogue with students learning Norwegian
Moderator: Crina Leon

 

10.30-12.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
The Story of a Translation
With the participation of Pascal Hamon
Guests: Tatiana Țîbuleac, Cristina Hermeziu, Olimpia Verger

 

12.00-13.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters, Building A, Amfitheater III.12
Kari Fredrikke Brænne in dialogue with students learning Norwegian
Moderator: Crina Leon

 

12.00-13.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Informatics, Room C308
Meet Jan Willem Bos: “A Dutchman in Love with Romania”
With the participation of translator Alexa Stoicescu
Presenter: Paula Onofrei

 

12.00-14.00, “Vasile Pogor” Museum
I. Conference – Andrei Oișteanu: “The Jews in Romania in East-Central European Context. Similarities and Differences”
II. Presentation of the Exhibition “The History Museum of the Jewish in Iași”
III. Opening of the Exhibition “The History Museum of the Jewish in Iași”
Presenters: Adrian Cioflâncă, Florin Cîntic

 

12.00-12.20, FILIT House
„iZiLIT project-a Daily Encounter with Literature”
A smartphone application which young people can use to receive daily reading recommendations
Presenter: Claudia Popescu

 

12.20-13.30, FILIT House
How to write a blog”
Meeting with the bloggers: Eli Bădică, Raisa Beicu, Anita Nastacia Bernacchia, Laura Câlțea, Constantin Piștea
Moderator: Jovi Ene

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Iulian Tănase
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

12.00-14.00, Balș House, “Caudella” Auditorium
“The Alecart Meetings”
Guests: Nuruddin Farah, Vesna Goldsworthy
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

12.00-14.00, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Adrian Georgescu, Ruxandra Cesereanu
Moderator: Serinella Zara

 

14.00-15.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters, Building A, Amfitheater III.10
Meet Andrzej Stasiuk: The Condition of the Polish Writer in the Present European Context”
Moderators: Andrei Giurgea, Radosława Janowska-Lascar
An event organized in partnership with the Association of Journalist Students, Iași

 

14.00-15.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Adina Popescu, Tatiana Țîbuleac, Vlad Zografi
Moderator: Bianca Burța-Cernat

 

14.00-15.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Linda Maria Baros, Cosmin Perța
Moderator: Răzvan Țupa

 

16.00-17.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Ruxandra Cesereanu, Vesna Goldsworthy, Ioana Nicolaie
Moderator: Radu Vancu

 

16.00-17.30, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Florin Chirculescu
Moderator: Dan Doboș

 

16.00-17.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Emil Brumaru, Lavinia Bălulescu
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

18.00-19.30, FILIT House
Writers at the Centre”
Guests: Nuruddin Farah, Dana Grigorcea, Ioan T. Morar
Moderator: Bogdan Crețu

 

CANCELLED 20.00-22.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Svetlana Aleksievici
Host: Ion Bogdan Lefter
Presenter: Cătălin Sava

 

22.00-00.00, FILIT House
Concert
The Mono Jacks

 

 

Sunday, the 8th of October 2017

9.00- 21.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Superman, Spiderman, Iron Man and The Avengers movies
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

11.00-13.00, Balș House, “Caudella” Auditorium
“The Alecart Meetings”
Guests: Dan Coman, György Dragomán
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Adina Popescu
Moderator: Iulian Tănase
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

12.00-14.00, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Tudor Ganea, Marius Oprea
Moderator: Serinella Zara

 

12.00-13.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Kari Fredrikke Brænne, Andrei Crăciun, Mircea Pricăjan
Moderator: Călin Ciobotari

 

12.00-13.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Paul Vinicius, Ștefan Manasia
Moderator: Cristian Neagoe

 

14.00-15.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Dan Alexe, Filip Florian, Immanuel Mifsud
Moderator: Bogdan Crețu

14.00-15.30, The Community Centre of Unions
The Fantasy House”
Guest: Alexandru Lamba
Moderator: Dan Doboș

 

14.00-15.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Vlad Moldovan, Mihail Vakulovski
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

18.00-20.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
FILIT Evenings”:
I. Meet Jeff Lindsay
Host: Vlad Tăușance
II. The High-School Students Award Ceremony for the Most Beloved Book
III. Romanian traditional music concert from Anton Pann’s collection
Interprets: The “Floralia” vocal-instrumental band within the “George Enescu” National University of Arts from Iași
Choir master: Lecturer, PhD Irina Zamfira Dănilă
Presenter: Cătălin Sava

FILIT Exhibitions, 4th-8th of October

 

10.00-17.00, „Vasile Pogor” Museum
“The History Museum of the Jews in Iași”
Documents and photographs in four sections:
1. “The Jewish Iași”
Curator: Rodica Iftimi
Partner: Iași County Direction of the National Archives
2. “Before that Sunday”
Partners: Centre for the Study of Jewish History in Romania, Jewish Community Center, Iași
3. “That Sunday”
Partners: Centre for the Study of Jewish History in Romania, Jewish Community Center, Iași
4. “Jewish Cultural Personalities”
Curators: Anca Maria Buzea, Corina Mocanu Irimiță, Oana Melinte
Partners: Iași County Direction of the National Archives, Centre for the Study of Jewish History in Romania, “Carol I” Museum of Brăila

 

10.00-17.00, “Mihail Sadoveanu” Museum
“Tenants of the Towering House in Copou”
Exhibition of documents, photographs, rare books and personal objects, remembering the personalities who lived in the present building of the museum: Mihail Kogălniceanu, Iacob Neuschotz, George Enescu, Marioara Davidoglu
Curator: Lăcrămioara Agrigoroaiei
Partners: Botoșani County Museum, Dorohoi “George Enescu” Memorial Museum, Iași “Moldova” National Museum Complex-“Mihail Kogălniceanu” Memorial Museum

 

10.00-17.00, The “History of the Romanian Theatre” Collection
“Important Works of Romanian Fine Arts”
Exhibition of graphics, watercolours, oils, sculpture from Iași National Museum of Romanian Literature’s heritage
Curator: Laura Terente

 

10.00-17.00, “Ion Creangă” Museum
“Ion Creangă-Deacon and School Teacher”
Exhibition of documents, photographs and rare books, highlighting Ion Creangă’s professional activity
Curator: Valentin Talpalaru

 

10.00-17.00, “G. Topîrceanu” Museum
“Rhymed Photographs”
Exhibition of cameras and photographs, representative for the years in which George Topîrceanu lived in Iași
Curator: Iulia Mihalache

 

10.00-17.00, “Dosoftei” House
„Printers, Printing Houses-How We Used to Print until the Invention of the Copy Machine”
Exhibition of photographs and documents about the evolution of printing and printing techniques
Curator: Liviu Apetroaie
Partner: Doxologia Publishing House, Iași

 

10.00-17.00, “Mihai Codreanu” Museum
„Tobacco, Coffee and Cotnari Wine”
Exhibition of objects and documents from the Sonet Villa
Curator: Beatrice Panțiru

 

10.00-17.00, “Otilia Cazimir” Museum
“My Friends, the Writers”
Photographs and documents regarding the relationships poet Otilia Cazimir had with Romanian writers of her time
Curator: Indira Spătaru

 

10.00-20.00, “Dosoftei” House
“Intimacy” by Ioniță Benea
Exhibition of graphics inspired from the poetry of Angela Marinescu
Curator: Alecart

 

10.00-00.00, FILIT House
“FILIT 2013-2016”
Exhibition of photographs from the previous editions of the festival

 

The events from the “The Fantasy House” are organized in partnership 
with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași, „Ion Creangă” Library’s Branch

 

The events from the High-Schools and “The Childhood House” 
are organized in partnership with Iași County School Inspectorate

 

The events from the Institut Français Iași
are organized in partnership with Institut Français Iași

 

The events from the “Mihai Ursachi” House of Culture
re organized in partnership with “Mihai Ursachi” House of Culture Iași

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *